Увага!!! Навчальний центр працює як в онлайн так і офлайн режимі. Можливо навчання у всіх наших 6-ти філіях! У зв'язку з COVID-19, навчання в групах не більш двох чоловік. Також, Ви можете записатись на курси online! Бажаємо міцного здоров"я та 36,6.

Психологічні курси. Структура особистості - Онлайн курси

У цьому блозі ми ділимося інформацією з курсу IT Столиці: https://itstolytsa.ua/uk/kursy-ua/kursy-osobystoho-rozvytku/psykholohiia. Розглянемо, з чого складається особистість людини.

Як взагалі розуміють особистість в психології?

Існує близько півсотні обґрунтованих визначень особистості. Але хороша новина в тому, що всі їх можна поділити на кілька груп:

 • Одні кажуть, що особистість людини проявляється тільки в реакції оточення, а сама по собі вона не існує. Це біосоціальні визначення.
 • Другі стверджують, що особистість можна виміряти в конкретних показниках, тобто якщо оцінити вимірювані характеристики і якості людини. Це біофізичні визначення.
 • Треті переконують, що особистість визначається просто перерахуванням найважливіших якостей людини. Це так звані визначення-омнібус.
 • У четвертій групі особистість не описується через різні якості, а навпаки представляє собою єдину організацію окремих актів поведінки людини. Це інтегруючі визначення.
 • П'ята група складається з визначень, які вважають особистість настільки індивідуальною, що її можна описати лише під кожну окрему людину.

Всі згодні з одним - індивід це ще не особистість. Маленька дитина, яка ще не спілкується з іншими, не піддається впливу виховання і т.д., поки що тільки індивід.

Що існує у структурі особистості

Давайте розглянемо дві популярні структури, західного вченого Фрейда і відомого за радянських часів вченого Платонова.

За Платоновим особистість складається з чотирьох блоків.

 1. Фундамент особистості - біологічний рівень. Сюди входять різні біологічні ознаки індивіда: стать, вік, патології та ін.
 2. Друга підструктура - біосоціальних рівень. Він описує, як людина відображає дійсність через свою психіку: увага, пам'ять, мислення, відчуття, сприйняття.
 3. Третій рівень - соціально-біологічний, тобто над біологією вже переважає соціальне. Це знання і навички, які надбала людина.
 4. Четвертий рівень вже соціальний. Він складається зі спрямувань індивіда: його бажань, захоплень і т.п.

Всі ці рівні функціонують взаємопов'язано.

Структура особистості за Фрейдом

 1. Ід (лат.) Або Воно. Інстинкти, найпримітивніший рівень, на якому індивід стурбований базовими потребами на кшталт сну, їжі.
 2. Его. Це той рівень, на якому людина намагається задовольнити потреби першого рівня, але вже з огляду на умови і обмеження, які діють в навколишньому світі. Его думає, міркує, вирішує, сприймає, а не просто хоче.
 3. Суперего. Це останній компонент. Щоб ефективно функціонувати на другому рівні, людині потрібні орієнтири у вигляді норм, етики, цінностей.

Записуйтесь на курс з психології, щоб дізнатися більше.

Запис на курси

Передзвонити ?